چاپ        ارسال به دوست

بود و نبود صندوق شش درصد کارکنان مخابرات تهران


موسی الرضا شبرنگی _سال 1380 محمود خسروی مدیرعامل وقت شرکت مخابرات استان تهران در اقدامی ابتکاری برای کارکنان زیرمجموعه خود و با تکیه بر موجودی ناچیز آن روزهای صندوق پس انداز کارکنان، املاک رفاهی کیش و نوشهر رابه قیمت یک میلیارد تومان خرید. املاکی که اینک 15 میلیارد و 600 میلیون تومان توسط هیئت کارشناسی اعزامی، ارزش گذاری شده است.


ارزش املاک مذکور اما در سال 1381 یک میلیارد و 380 میلیون و تا سال 1389 به چهار میلیارد و 800 میلیون تومان رسید. جهش چشمگیر قیمت مسکن و رشد صعودی ملک در سال 1392 ارزش اماکن رفاهی کیش و نوشهر کارکنان مخابرات استان تهران را به 10 میلیارد و 400 میلیون تومان رسانید. رشد 30 درصدی که منبعث از نرخ تورم سال های 91 و 92 بود .در نهایت سرمایه 15 میلیارد و 600 میلیون تومانی را برای صندوق پس انداز کارکنان از محل این دو ملک به ارمغان آورده است.


تمامی کارکنان که از سال 1380 عضو صندوق بوده اند و حتی با اتمام دوران خدمت، موجودی خود را از صندوق دریافت کرده اند، در ارزش افزوده این دو ملک سهیم هستند. مکانیزم تعیین قدرالسهم هر عضو اعم از بازنشستگان سال 1380 تاکنون و کارکنان شاغل ، نحوه محاسبه سود اعضایی که به نوعی سرمایه گذار اولیه املاک نوشهر و کیش به شمار می روند، موجودی فعلی صندوق، آخرین وضعیت موسسه مدیریت تجهیزات مخابراتی افق پایتخت
که هیئت امنای وقت در شهریور 1391، مبلغ 29/6میلیارد تومان از حساب صندوق پس انداز کارکنان را در اختیار موسسه مذکور قرار داد و سایر عواید صندوق از مهم ترین محورهای گفت و گوی پیام تهران آنلاین با اسماعیل زیارانی مجری حال حاضر صندوق است که نظر به اهمیت مطالب عنوان شده در این گفت و گو و با رعایت امانت داری و در راستای تعهد اخلاقی و رسالت های روزنامه نگاری که بدان سوگند خورده ایم، مشروح مباحث مطرح شده از نظر شما مخاطبان گرامی می گذرد. گفت و گویی که اصغر رسولی رییس اداره رفاه نیز در آن شرکت داشت.


مشروح سخنان مهندس زیارانی در مورد صندوق پس انداز کارکنان در گفت و گو با پیام تهران آنلاین

مطابق اساسنامه صندوق پس انداز کارکنان، هر ماه شش درصد از حقوق هر کارمند در صندوق، پس انداز می شود که به همان مقدار از طرف کارفرما ( که در حال حاضر مخابرات منطقه تهران است ) نیز بعنوان پس انداز آن فرد منظور می شود. از آنجا که حقوق کارکنان یکسان نیست و در هر ماه تفاوت هایی نسبت به هم دارد، شش درصد سهم کارمند و شش درصد سهم کارفرما برای تمامی کارکنان یکسان نیست و صرفاً براساس میزان دریافتی، هر ماه مبلغی به اندوخته کارکنان افزوده می شود. در زمان بازنشستگی همکاران محترم، مجموع اندوخته آنها پرداخت شده که این رویه سالهاست ادامه دارد. در سال 1380 املاک کیش و نوشهر به عنوان آورده کارفرما خریداری و به صندوق پس انداز کارکنان تحویل گردید که در حال حاضر از رشد قیمتی مناسبی برخوردار شده و تمامی اعضای صندوق که در سال 80 عضو صندوق بودند در افزایش قیمت این املاک سهیم هستند. برای کشف و شناخت میزان سهم هر عضو از محل افزایش قیمت املاک نیازمند کار کارشناسی دقیقی بودیم تا شناسایی اعضایی که سال ها پیش با صندوق تسویه حساب کرده اند، انجام و به نسبت تعداد سال ها و مقدار پس اندازشان رقم دقیق سهم آنها از ارزش افزوده املاک مذکور مشخص شود. برای این کار لازم بود ابتدا قیمت املاک رفاهی کیش و نوشهر از زمان خرید تا سال 1395 که همکاران استان البرز از صندوق جدا شدند، محاسبه شود. هیئت کارشناسی مرکب از سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری اعزام شدند تا مشخص شود که در سال 1380، املاکی که با یک میلیارد تومان خریداری شده اند، در هر سال از چه میزان ارزش افزوده ای برخوردار شده است. هم اکنون این املاک 15 میلیارد و 600 میلیون تومان ارزش گذاری شده است. سپس لازم بود تا برای 12 هزار عضو بازنشسته و شاغل بطور دقیق مشخص شود که چه مقدار از ارزش افزوده املاک به آنها تعلق می گیرد.


ماموریتی سنگین که بیش از دو سال وقت گرفت. زیرا لازم بود سال به سال به عقب برگردیم. شناسایی بسیاری از همکاران بازنشسته سال 1380 به بعد که ذینفع هستند و با وجود منفک شدن از صندوق و دریافت کامل اصل پس انداز خود، در افزایش قیمت املاک سهیم می باشند کمی زمان برد. همکارانی که مدتی در اداره کل مخابرات شهرستان ها بوده و بعد به تهران منتقل شده و سپس به کرج رفته اند بعضا دو تا سه شماره کارمندی داشتند که لازم بود تجمیع شده و شناسائی گردد. از سوی دیگر نیازمند به تهیه برنامه نرم افزاری بودیم تا تجزیه و تحلیل داده ها انجام شود تا برای هر عضو به نسبت تعداد سالها و میزان پس انداز سود حاصل از قیمت تورمی هر سال املاک، بطور شفاف و دقیق مشخص و معلوم شود.


براساس ابلاغ شرکت مخابرات ایران، پس از انحلال شرکت های مخابرات استانی هیئت امنا مرکب از مدیر منطقه، ناظر مالی و یک نفر به تشخیص معاون محترم مالی، وظیفه هیئت امنا را به عهده دارند و با حمایت های بی دریغ معاونت محترم مالی و بر اساس استاندارد حسابداری کار تجدید ارزیابی انجام پذیرفت. همکاران اداره رفاه با صرف وقت و زمان بسیار مشخصات تک تک اعضا را ازسال 1380 تاکنون استخراج و در نرم افزار وارد نموده اند. پروژه ای سنگین که اگر قرار بود برون سپاری می کردیم، رقم بالایی را بر صندوق پس انداز کارکنان تحمیل می کرد. با این وجود تکلیفی که بر دوش اداره کل منابع انسانی بعنوان مجری فعلی صندوق گذاشته شد بروز شده و به طور دقیق سهم هر عضو اعم از بازنشستگان عزیز سال 1380 به بعد و همکاران شاغل معلوم و مشخص شده است.ما حصل این تلاش شناسایی کلیه ذینفعان عضو صندوق بوده و به تمامی بازنشستگان سال 1380 به بعد براساس میزان موجودی در صندوق و همچنین سال هایی که این موجودی در صندوق بوده، شاهد رقم هایی از 50 هزار تومان تا سه میلیون و پانصد هزار تومان هستیم که در صورت تأمین نقدینگی پرداخت آن از بهمن ماه آغاز می شود. برای همکاران شاغل نیز رقمی متناسب با میزان موجودی در هر سال با توجه به مبلغ پس اندازی که هم اکنون آخرین مقدار آن در انتهای فیش حقوقی هر یک از همکاران قابل مشاهده است، افزوده می شود.


علاوه بر ارزش افزوده املاک کیش و نوشهر، برای تقویت صندوق و درآمد حاصل از آن بر اساس مصوبه هیئت محترم مدیره وقت، عواید باغ کن و اماکن ورزشی و فروشگاه شاهد که متعلق به شرکت است نیز برای مدت سه سال، به حساب صندوق پس انداز کارکنان واریز می شود و به نوعی حمایت مخابرات منطقه تهران از صندوق به شمار می رود و به عنوان سود حاصل از عملکرد صندوق به حساب اعضاء شاغل واریز می گردد.

 


تمامی تلاش ها مبنی بر آن بوده و هست که هر کدام از همکاران به حق خود برسند. اعتقاد دارم صندوق پس انداز کارکنان با شفاف سازی که شد هم اینک ذره ای از اساسنامه و دستورالعمل ها عدول نکرده و کاملاً براساس ضوابط حرکت کرده است. صندوق ماهیتاً برای سودآوری ایجاد نشده است اما بواسطه داشتن دارایی و درآمد حاصل از آن به اعضای خود سود می دهد که هر ساله در موجودی ذخیره هر یک از اعضاء ثبت می گردد. در حال حاضر بخشی از سرمایه صندوق در بانک رسالت رسوب شده و از محل آن در هر سال وام 10 میلیون تومانی رسالت با حداقل سود به کارکنان اعطا می شود.


در سال 91 سرمایه گذاری توسط صندوق در شرکت افق پایتخت انجام پذیرفت که حسب نظر هیئت امنای وقت از سال 93 فعالیت این شرکت متوقف و درصدد فروش و برگرداندن پول به صندوق می باشند. در صورت وصول مبالغ شرکت افق پایتخت میزان سود حاصل بین اعضائی که در سال 91 عضو صندوق بوده اند همانند کار صورت پذیرفته در اماکن کیش و شمال، شناسائی و پرداخت سود صورت خواهد پذیرفت. لازم به ذکر است به افراد بازنشسته قبل از سال 91 و پرسنل جدیدی که بعد از سال 91 در شرکت مشغول گردیده اند از محل سود حاصل از فروش املاک و سرمایه گذاری شرکت افق پایتخت پرداختی صورت نخواهد پذیرفت و صرفا شامل حال همکاران بازنشسته و شاغل قدیمی در سال 91 به بعد می گردد. همکاران بازنشسته سالهای 91 به بعد اصل پول خود را دریافت نموده و فقط مطالبه سود حاصل از افق پایتخت را دارند.


سرمایه گذاری های موسسه افق پایتخت در یک نگاه


سه شنبه پنجم آذرماه 1392 بود که پیام تهران انلاین بمنظور شفاف سازی بیشتر از روند فعالیت های موسسه افق پایتخت ، گزارشی به نقل از مدیرعامل موسسه منتشر ساخت که پنج هزار 977 بار مورد بازدید مخاطبان قرار گرفت . مصاحبه ای نیز در 30 خرداد 1395 با عنوان "موسسه افق پایتخت چیست "در همین رابطه انجام گرفت که باز خوانی و باز نشر آن با این هدف انجام می گیرد تا کمک شایانی به تنویر افکار عمومی کارکنان و کاهش دغدغه های ذهنی این روزهای کارکنان به همراه داشته باشد.

برای دسترسی به متن کامل گزارش  کلیک کنید

 

موسسه افق پایتخت چیست؟ برای دسترسی به متن کامل مصاحیه  کیلک کنیدعکس: غلامرضا خلیفه٠٨:١٠ - دوشنبه ٢ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ٩٨٠٧٥    /    تعداد نمایش : ٤٢٣٠


کاربر مهمان
1396/11/06 18:49
0
4
زحمت میکشیدسه ملیون ونیم برای رسوب این همه سال.ازطرفی سالی که ماعضوشدیم سال 70 گفتندموقع بازنشستگی ده برابرموجودی بهتون برمیگرده نه الان که موجودی خودمون رابامنت وبعدازمدتی واریزکردید
کاربر مهمان
1396/11/05 15:36
0
3
اگر در این مدت این مبلغی که از حقوق همه کسر شده را در یکی از بیمه های عمر و سرمایه پس انداز کرده بودیم مطمعنا الان خیلی بیشتر از این گیر مان می آمد.
کاربر مهمان
1396/11/05 13:3
3
0
با سلام .متن کلام مطالعه شد.هیچ کس حق ندارد بدون دلیلی مستند شخص و یا گروهی را متهم به گناهی کند.من شخصا نظر شما را خیر میدانم.ولی طوری رفتار شود که:در اینده نزد همه همکاران دلسوز تلقی شوید وشرمنده جوابگویی در محضر عدل الهی نباشید.انشاله با دقت در رفتار شبهات نیز بر طرف شود.در اخر از زحماتی که تک تک همکاران کشیده اند قدر دانی مینمایم.
کاربر مهمان
1396/11/05 12:23
0
3
بیش از 20 سال از تاسیس صندوق میگذره تاحالا سو سهامداران مشخص وپرداخت نشده اگه از 20 سال پیش توی هر صندوق بیمه ای به غیر از این عضو شده بودیم وماهانه پول پداخت میکردیم الان بیش از 200 ملیون تومان بهمون پرداخت میکردن
کاربر مهمان
1396/11/05 9:13
0
3
بفرمایید این پولی که هر ماه از حقوق کارمندان بعنوان پس انداز کم میشود در کجا ودر چه حسابی است و با آن چه کار میکنید. البته رقم قابل توجهی است
کاربر مهمان
1396/11/03 14:48
7
0
با سلام و احترام ، بنده بعلت عدم آشنایی چند سوال مطرح نمودم . که در پی پاسخ تلفنی ، توجیه و قانع گردیدم . لذا ضمن پوزش ، برای متصدیان و زحمتکشان صندوق 6% آرزوی موفقیت دارم . و برای صندوق هم برکت روزافزون مسئلت مینمایم . ارادتمند . حقی اشرف آبادی
کاربر مهمان
1396/11/03 14:40
0
6
چرا این صندوق طبق اساسنامه دولت ایجاد نشده سال 77 مجلس بخشنامه وسپس دولت ایین نامه این صندوق ها را اعلام می کند . طبق اون اساسنامه قرار بوده پول هر نفر در یک حساب به نام خودش نزد بانکهای مجاز گذاشته بشود که هم سود به آن تعلق گیرد و هم بتواند وام های بگیرد . شخص تا زمان بازنشستگی یا فوت و.... قادر به دریافت پول اش نبود . تحت این شرایط اگر امروز x تومان در بانک بگذارید با سود دراز مدت (پنج ساله) و به ان اضافه نکنید فقط سودهای آن را برداشت نکنید 4 سال و پنج ماه بعد پول شما دو برابر می شود تا چه به رسد به اینکه شما هر ماه هم به آن اضافه کنید . مثال بزنم اگر قبلی ها را در نظر نگیریم همین الان کسی 15 میلیون داشته باشه و حساب باز کنه وبه آن اضافه هم نکنه وهفده سال دیگه بازنشسته بشود حدود 240 میلیون سهم او می شود . حالا ببینید اگه هر ماه به آن اضافه کنید چقدر می شود . بافرمول می شه حساب کرد در حدود یک میلیارد . اگر نمی توانید واگذار کنید به یک کاردان تا پرسنل به حق و حقوق واقعی خود برسند . /کامران احمدی
کاربر مهمان
1396/11/03 10:49
0
4
با سلام و احترام باستحضار میرساند ، مدت 2 سال است بنده به تهران منتقل شده ام . لذا علی رغم پیگیریهای مکرر و مدام ، هنوز مانده پس انداز صندوق 6 درصدم به بهانه نداشتن پول و نقدینگی انتقال داده نشده آست . سوال اینجاست . 1- چرا از پس انداز برای امور جاری شرکت استفاده میشود. که در این صورت یک فعل حرام است . 2- چرا کل مانده پس اندازه مناطق در یک محل و حساب تجمیع نشده است . 3- با توجه به اینکه در فیش حقوقی عضویت من مدت دو سال را نشان میدهد و مابقی در شهرستان است، تجمیعی که جناب آقای زیارانی از آن صبحت کرده اند . حداقل در مورد بنده صدق نمیکند . با تشکر / کریم حقی اشرف آبادی09194183282
کاربر مهمان
1396/11/03 10:39
0
2
با سلام و احترام در اساسنامه صندوق و بر اساس فلسفه تاسیس آن ، در ابتدا قرار بر این گذاشته شد که در زمان بازنشستگی ، ده برابر مبلغ پس انداز به اعضا پرداخت گردد . اگر همین مبلغ هم در زمان بازنشستگی به بنده داده شود ، چشمم دنبال ساختمان های کیش و شمال و مشهد یا شرکت و چیزهای دیگر نیست . و قانع هستم . ما را بخیر و شما را به سلامت. خداوند به بانی صندوق خیر دنیا و آخرت عنایت فرماید . همکارتان از مخابرات استان تهران م 5
کاربر مهمان
1396/11/03 9:12
0
5
سلام -ساختمانی 7طبقه که درسال 89در دماوند باپول صندوق احداث شد وآقای رحمتی کاملا درجریان موضوع است
کاربر مهمان
1396/11/03 9:10
0
6
با عرض سلام و خسته نباشید . چرا در خصوص ادامه روند ادمه کار صندوق رای گیری نمیکنید . در مورد سرمایه در گفتار چه گلی به سر کارمندان زدید . عاقبت این صندوق نیز همانند آن است . کسر 6% را متوقغف کنید و سرمایه را با سودش به خود کارمندان واگذار نمایید .
کاربر مهمان
1396/11/03 8:25
0
9
لطفاً تحقیق شود با چه توجیهی بیست در صد از سهام تلفن 2000 را به یک مقام مسئول بخشیدند.
کاربر مهمان
1396/11/03 8:19
0
9
چرا نمی گویند خرید های املاک توسط افق پایتخت را بدون نظر کارشناس رسمی انجام داده اند . چرا تحقیق نشده که رابطه فروشنده گان این املاک خریداری شده و مدیران وقت افق پایتخت چه بوده . مطمئن باشید ممکن است سرنوشت صندوق ذخیره فرهنگیان در انتظار صندوق 6درصد باشد.اصولاً چرا با حاشیه های موجود چرا از کارکنان هنوز این مبلغ کسر می شود?
کاربر مهمان
1396/11/03 7:33
0
9
با سلام و احترام : با توجه به اینکه سال اینده بیش از 90% در از پرسنل ، که از اعضای اصلی این صندوق می باشند بازنشسته خواهند شد ، لذا خواهشمند است سریعا نسبت به فروش املاک موجود اقدام و تا همکاران عزیز در شرکت مشغول انجام وظیفه می باشند تعیین تکلیف نمائید . مطمئن باشید اگر نظرسنجی هم نمایید 99% از اعضا موافق این کار می باشند . همکاران محترم انقدر در حقشان اجحاف شده است که دیگر تحمل بیش از این را ندارند و می خواهند تا در شرکت هستند تعیین تکلیف گردد . با تشکر از مسئولین محترم که با درایت و پشت کار نسبت به تعیین تکلیف صندوق فوق اقدام می نمایند .
کاربر مهمان
1396/11/02 19:54
0
10
برای شفاف سازی بیشتر حتما نام رییس و اعضای افق را ذکر کنید
کاربر مهمان
1396/11/02 16:41
0
10
بنده بازنشسته سال94 هستم چرا اصل موجودی را یکسال نگه داشتید شفاف سازی در مورد تلفن 2000 انجام دهید
کاربر مهمان
1396/11/02 15:54
0
12
با توجه به اینکه شرکتهای مخابرات ایران و همراه اول مبلغ 40 میلیون تومان وام صندوق 6 درصد به کارکنان خود میدهند .و هیچ کار تجاری هم انجام نداده ان. اصل کار صندوق جمع اوری پس اندازهای کارکنان و دادن وام به کارکنان میباشد . شما مدیران صندوق با جه مجوزی پول صندوق را ورداشته و سرمایه گذاری کرده اید. اصل کار شما اشتباه بود.
کاربر مهمان
1396/11/02 14:43
0
11
سلام چرا در این گزارش نامی از شماره 2000 و درآمدهای آن برده نشده است؟
کاربر مهمان
1396/11/02 14:12
0
11
با سلام اقای عزیز اگر به یک بچه هم بگوئیم میگوید قیمت فقط ویلاهای شمال بیش از 10 میلیارد است 20 ویلا هرکذام بیش از 500 میلیون ارزش دارد بعد شما همه ان را 15 میلیارد قیمت دادید
کاربر مهمان
1396/11/02 14:2
0
7
ضمن تشکر لطفا متراژ ویلاها وکل زمین نوشهر و اماکن کیشرا اعلام کنید تا ببیببینیم چقدر شفاف اعلام کردید ولی این را بدانید شما هم به جمع بازنشستگان معترض اضافه خواهید شد.
کاربر مهمان
1396/11/02 13:48
1
8
سرنوشت گفتار در انتظار صندوق 6 درصد است شک نکنید.
کاربر مهمان
1396/11/02 13:47
0
9
سلام ضمن تشکراززحمات دست اندرکاراین موضوع،چندسال قبل دراین موردصندوق 6%جلسه درنمازخانه باحضورمهندس عرب تشکیل وصحبت سرمایه گذاری درشرکتها وخریدزمین وساختن ویلادرشمال وتصمیم به فروش آن بودآن ویلا ها چی شد؟وسودحاصله ازشرکتها چی شد؟ضمن تهیه بیلان کار(گزارش)از بدو تشکیل صندوق وفعالیتهایی که بااین سرمایه صورت پذیرفته،درج درپرونده مالی وارائه یکبرگ به اعضاءجهت اطلاع.شنیده شده است کسانی که عضوصندوق 6%نبوده ولی ازبانک رسالت که باسرمایه صندوق انجام شده وام دریافت کرده اندچرا؟سوده حاصله ازشرکت افق پایتختت تازمانی که سرمایه نزدشرکت است محاسبه شود./سیدمرتضی موسوی
کاربر مهمان
1396/11/02 13:33
1
6
با سلام وعرض ادب خدمت عزیزان زحمت کش صندوق 6درصد خدا قوت برادران خوبم نه تنها بنده شاید خیلی از همکاران محترم هیجگونه اطلاعی از دارایی املاک و غیره مربوط به صندوق راندانیم و شما عزیزان زحمتکش باید دستمزد خود از صندوق را برداشت نمایید چون زحمت میکشیدو حق قانونی شما هست اما خواسته بنده یک بار برای رضای خدا انچه حق هر کس هست را بپردازید بودن عزیزانی در بین ما که به رحمت خدا رفتن و نوبتی هم که باشد نوبت ماست پس تا دیر نشده هر کس حق خود را دریافت نماید و تا انجا که میدانم شما سروران گرامی نظری جز خدمت به همکار ان ندارید و نزد پروردگار رو سفید هستید باشد در این امتحان الهی سر بلند وپیروز باشید به امید روزی که حق به حق دار برسد
کاربر مهمان
1396/11/02 12:45
1
7
چند سوال که حتما نیاز به جواب است : 1- پس اندازهای 3% که قبل از سال 80 از ما کارکنان کسر شده چه میشود . 2- هزینه هایی که ازکارکنان بابت استفاده از اماکن رفاهی دریافت میشد چه میشود . 3- لطفا شما یه رفراندم برقرار کنید ببنید آیا کسی با اساس این صندوق 6% و ادامه کار آن موافق است یا نه . در کل بنده به نظرم قیمتی که در مورد ویلا های شمال و کیش کارشناسی شده اصلا صحیح نمیباشد و به هیچ عقل سلیمی نمیرسد که چنین قیمتی را قبول کند لطفا شفاف آمار بدهید
کاربر مهمان
1396/11/02 12:41
1
9
ایامبلغ 6درصدصندوق که باید 10برابروام میداد مامتضرر نمیشدیم یامبلغ کسرشده 15سال قبل باالان یکی است ومبالغ ارایه شده غیرواقعی میباشد
کاربر مهمان
1396/11/02 10:0
1
15
سلام اقایان عزیز بفرمایید ساختنمان هایی که خریداری شده در این مدت و در حال حاضر در اختیار کی بوده و هست؟ ایا اجاره داده شده؟چقدر اجاره داده شده؟ ضمنا به نظر قیمتهای تعیین شده جهت ویلاها و ساختمانها غیر واقعی به نظر میرسد.لطفا اطلاع رسانی و شفاف سازی بفرمایید.
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دسته بندی مطالب

اشتراک در خبرنامه پیام آنلاین

با عضویت در خبرنامه پیام آنلاین از آخرین مطالب بلاگ و رویدادهای مهم دنیا با خبر شوید