چاپ        ارسال به دوست

تاکید بر ضرورت اجرای طرح پیکسایی انرژی برق در سمینار آموزشی دیزل ژنراتور ها

سمینار آموزشی دیزل ژنراتور ها با حضور 200 تن از روسای مراکز مخابرات منطقه تهران دوشنبه 20 اسفند97 در سالن همایش مجموعه ورزشی شهدای مخابرات (شادمان) برگزارشد.
به گزارش پیام تهران آنلاین در ابتدای این سمینار مهندس مصطفی سنایی مشاور مدیر مخابرات منطقه تهران و سرپرست اجرای طرح پیکسایی انرژی و برق مخابرات منطقه تهران ، ضمن ابلاغ پیام تقدیر و تشکر مهندس ملک جعفریان به پاس حسن تعامل و همکاری مطلوب مدیران مناطق و روسای مراکز و سایر همکاران مرتبط با موضوع طرح پیکسایی انرژی ، بر ضرورت اهتمام هرچه بیشتر اجرای طرح مهم و اثرگذار پیکسایی در سال آینده تاکید کرد و به تشریح وجوه متعدد مزایا ، ثمرات و برکات ناشی از اجرای کامل طرح مذکور ازجمله کاهش هزینه ها و پاداش دریافت 450 تومان به ازای تولید هر کیلو وات برق پرداخت.


مهندس سنایی با بیان اینکه از اهداف و رسالت های در نظرگرفته شده در این طرح می توان کمک به شبکه سراسری در کاهش خاموشی یا حذف خاموشی در راستای رضایت شهروندان و مشتریان را نام برد خاطرنشان ساخت : دیزل ژنراتورها واستفاده از ظرفیت های موجود شرکت، سرمایه های عظیمی بشمار می رود که بایسته است به نحو مطلوبی از آن بهره جست.


مشاور مدیر مخابرات منطقه تهران و سرپرست اجرای طرح پیکسایی انرژی و برق مخابرات منطقه تهران با اعلام اینکه با شرکت توزیع برق برای مانیتورینگ مقدار تولید برق در مرکز توسط دیزل ها توافقات حاصل شده است اظهار داشت: تا اردیبهشت ماه سال 1398 بر روی تمامی دیزل ها کنتور قرائت مقدار تولید شده برق نصب خواهد شد ؛ ضمن اینکه همزمان طرح سنکرون کردن دیزل ها با شبکه سراسری و تبدیل مولدها به نوع فیدر ( که مستثنی از خاموشی مرکز می شود )اقدامات لازم انجام شده است.


وی افزود: در حال حاضر بعنوان پایلوت در دو مرکز در حال اجراست و روسای مراکز راسا موظف هستند کار استارت وخاموشی دیزل ها را هدایت کنند تا طبق برنامه که بعدا ارسال خواهیم داشت در زمان های پیک مصرف دیزل ها روشن و به شبکه سراسری کمک شود.
گفتنی است در این همایش بیانات مهندس سنایی مورد استقبال روسای حاضر در سمینار واقع شد و نظر به اهمیت موضوع چکیده ای از مطالب ارایه شده توسط مشاور مدیر مخابرات منطقه تهران و سرپرست اجرای طرح پیکسایی انرژی و برق مخابرات منطقه تهران که در قالب پاور پوینت برای حضار تشریح شد ، از نظر می گذرد. با این توضیح که تعریف پیکسایی ، راهکارها و تجارب سایر کشورها ، اهداف و برنامه ها و چشم انداز مسیر حرکت در این طرح را می تون از عمده ترین مباحث مطرح شده قلمداد کرد که با هم می خوانیم:


تعریف پیکسایی:
به مجموعه اقداماتی که برای تغییر الگوی مصرف به منظور بهبود قابلیت اطمینان شبکه و جلوگیری از جهش قیمت ها خصوصا در ساعات اوج مصرف بار شبکه اجرا می شود و یک ابزار موثر جهت حل مشکل نا همخوانی تولید، عرضه و تقاضا برای مصرف الکتریسیته است.
توزیع ظرفیت نیروگاه ها با توجه به ظرفیت موجودشان و توزیع مصرف در ساعات مختلف شبانه روز از موارد مهم پیک سایی است به طوری که در اوج ساعات باری حتی میزان مصرف ممکن است چنان بالا رود که نیاز به خرید برق از شبکه های خارجی یا حتی نیاز به احداث نیروگاه جدید باشد.
راهکار ها
• چند نرخی کردن : قیمت کم در زمان کم باری و گران تر در اوج باری
• نیروگاه تلمبه ذخیره ای: در ساعات کم باری از حوضچه های پایین دست به بالا دست پمپ می شود. در اوج بار رهاسازی اب از سد بالا است.
• تغییر ساعات کاری ادارات و سازمان ها که مصرف بهینه توزیع شود.
• تولید برق با روش های مختلف CCHP ، سلول های خورشیدی و انرژی های تجدید پذیر تا نیروگاه بادی و خود تامین
( در امریکا هشتاد درصد تولید برق به صورت DG می باشد.)
• بکارگیری بار و ظرفیت های مولد های بلااستفاده و موجود قابل استفاده در مواقع ضروری و کمبود برق . از جمله در تهران( 600 مولد تولید برق) در سازمان های مختلف موجود است مثل مخابرات ، صدا سیما .....
• اختصاص تسهیلات ویژه برای تولید کنند گان انرژِی وبرای تولید برق به هر روش ممکن تشویقی ،حمایتی
• ایجاد شبکه هوشمند برای کنترل مصرف و مدیریت مصرف : شبکه ای است که کاربران متصل به شکل مقرون به صرفه و بهینه به منظور افزایش کارایی اقتصادی،پایداری قدرت با تلفات پایین، کیفیت بالا و ایمن یکپارچه شده باشد.
مثلا در ساختمان ها با افزایش نور سفید و روشن شدن هوا بسیار از لامپ ها خاموش و سیستم کنترل روشنایی به صورت هوشمندانه و اتوماتیک انجام شود
در شهر های بزرگ ، خیابان ها، روشنایی معابر ،پارک ها و ... به شکل هوشمند کنترل می شود. نه مانند تهران که در تصاویر ماهواره ای به صورت یکی از شهرهای روشن و چراغانی رویت میشود .
مدیریت تهران به دنبال انجام اقداماتی در راستای کاهش هزینه های مخابرات و کمک به شهروندان برای کاهش خاموشی ها در سال آینده می باشد . این اقدامات شامل موارد ذیل است:
• کمک به هوشمند سازی و مانیتورینگ کنترل دیزل ها (متمرکز -از راه دور )و نصب کنتور بر روی دیزل ها .
سنکرون سازی دیزل ها با شبکه که این دیزل ها را به فیدر تبدیل کند که به محض قطع برق وارد شبکه شده و همچنین هیچ وقت قطع نشود
تشکیل کمیته مشترک با شرکت فراورده های نفتی که گازوئیل را به موقع تحویل دهد.
این ثبت نام توسط شما و یا همکاران خدماتی مستقر در مناطق انجام خواهد شد.
دادن برنامه روشن و خاموش نمودن دیزل ها از ساعت 11 الی 16 در ساعات پیک مصرف
محاسبه تولید و مصرف و ثبت کاهش هزینه ها در قبوض که تحت عنوان پاداش به مخابرات برگردانده خواهد شد (به ازای تولید هر کیلووات برق در سال آینده 450 تومان می باشد).
ضمن اینکه همزمان کاهش مصرف ،خود صرفه جویی در هزینه ها را به دنبال خواهد داشت .
سال 98 از 15 خرداد الی 15 شهریور ماه های کمک به شبکه سراسری تعیین شده است.
در این ماه ها علت مصرف بیشتر گرمای فصلی می باشد لذا بهترین زمان دریافت پاداش و صرفه جویی خواهد بود.
بنابراین به طور خلاصه باهمایش امروز هدفی را که مدیریت دنبال می کند موارد زیر میباشد
• روسای مراکز خود به عنوان نماینده شرکت و مدیریت منطقه در مرکز تلفن بوده و مسئولیت مهم طرح پیک سایی را به عهده خواهند داشت .
دقت درامر روشن و خاموش کردن بدون آسیب دیزل ها، نظارت بر PM ، پیگیری تعمیرات و پیگیری نصب کنتور توسط شرکت توزیع و سایر کارهایی که در رابطه با دیزل انجام می گردد از اهمیت خاصی برخوردار است که روسای مراکز باید به آن توجه داشته باشند .
نظر مدیریت فعلی بر این است که رئیس مرکز باید کلیه مسائل فنی،اداری و مالی مرکز را هدایت کند. و تمامی اقدامات در مراکز با هماهنگی و اطلاع آنان صورت بگیرد .
همزمان کار مانیتورینگ و کنترل از راه دور دیزل ها در دستور کار هست که بعد از مدتی کار به صورت اتوماسیون و غیر دستی صورت گیرد.(خرابی ها گزارش گردد و فرایند سازی برای کنترل دیزل ها انجام شود)
• همزمان ایجاد DG ها در حال ایجاد ودر دستور کار مدیریت میباشد . کمک به این کار نیز در حوزه کاری روسای مراکز می باشد.
• پیگیری و انجام درخواست گزارش کاهش Demand های مراکز ازشرکت توزیع برق تهران از دیگر وظایف مهم روسای مرکز است.
به اطلاع می رساند در این سمینار آموزشی پس از ارایه مطالب توسط مهندس سنایی، مهندس شکری و شفیعی از مدرسین حوزه صنعت برق بعنوان  استاتید مدعو ،مباحثی چون موتور ژنراتورها و استفاده از آنها در پیک بار تابستان،تعریف پیک بار تابستان ، چگونگی خاموشی های منطقه ای بر اثر اوج گرما،مدیریت مشکلات ایجادشده برای شهروندان در اوج گرما،و نحوه مدیریت مصرف انرژی ، به علاوه مباحثی همچون مدیریت بار و چگونگی استفاده مناسب از دیزل ژانراتورها تشریح شد.

 

عکس_خلیفه

تهیه و تنظیم : مولود گودرزی فر

15


١٢:٣٤ - دوشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٣٥٧٠    /    تعداد نمایش : ٩١٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دسته‌بندی اخبار داخلی

دسته بندی مطالب

اشتراک در خبرنامه پیام آنلاین

با عضویت در خبرنامه پیام آنلاین از آخرین مطالب بلاگ و رویدادهای مهم دنیا با خبر شوید