چاپ        ارسال به دوست

مخابرات دماوند در گذر تاریخ

 

غلام حسن باقری_نگاهی گذرا به تاریخچه مخابرات شهرستان دماوند در اداره کل مخابرات منطقه هفت

 

 

 

الف) قبل از پیروزی انقلاب

اداره پست و تلگراف و تلفن دماوند در سال 1293 هجری شمسی تاسیس گردید و دارای یک دفتر بهره برداری رسمی در لاریجان و سه شعبه در کیلان ، جابان و جیلارد و یک دفتر بهره برداری در رودهن بوده است.

مسیر تلفن راه درو این منطقه از طریق تهران -گرگان در سال 1315 به صورت نوبتی ، یعنی 4 ساعت برای دماوند -جابان -فیروزکوه -پل سفید در دونوبت صبح و عصر با 3 کارمند که به وسیله اسب و دوچرخه نگهداری خطوط منطقه را بر عهده داشته بوده است. راه اندازی 23 دستگاه تلفن مغناطیسی که بیشتر در ادارات دماوند مورد استفاده بوده است. راه اندازی 500 شماره تلفن مغناطیسی دماوند در سالهای 1351 الی 1357

در مورد اهمیت مخابرات وصنعت ارتباطات میتوان اینگونه بیان نمود،میزان قدرت وتوانایی کشورها وشهرها براساس میزان دسترسی آنها به ابزار وتکنولوژی ارتباطی سنجیده می شود،به نحوی که افزایش بازدهی جامعه از طریق توسعه شبکه ارتباطی ارزشمند می باشد.

از آنجایی که انسان یک موجود اجتماعی است،برای رفع چالش ها ونیازمندی های خود نیاز به تامین ارتباط با محیط خویش دارد،یعنی نقش ارتباطات در زندگی انسانها قابل ملاحظه است وتامین ارتباط نیازمند وسیله ارتباط است که مخابرات امروز پیام را از فرستنده به گیرنده بصورت صوت -تصویر-مدیا-دیتاو....انتقال میدهد،ازآموزش و پرورش تاسیاست،اقتصاد،تجارت،بانکداری،سرگرمی وتفریح و..

ب) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در راستای سیاست نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر رفع محرومیت از اقصی نقاط میهن اسلامی شرکت مخابرات نیز همگام با سایر ارگانها تلاش گسترده ای را جهت ارائه خدمات مخابراتی به امت شهید پرور آغاز نمود که در این شهرستان تحولات چشمگیری به وجود آورد که اهم آن به شرح ذیل می باشد.
1-نصب و راه اندازی مراکز تلفن :

نصب و راه اندازی 25 مرکز جهت 45 مناطق روستایی و شهری به ظرفیت تعداد 65000 شماره تلفن که ضریب نفوذ تلفنی شهرستان به بالای 90 درصد رسیده است.مرکز گیلاوند 30000شماره و مرکز دماوند 12000 شماره -مرکز آبسرد 7000 شماره -مرکز جابان 2000 شماره-مرکز سربندان 2000 شماره-مرکز مشاء 2700 شماره -مرکز کیلان و کوهان 1256 شماره -مرکز پیست آبعلی و زان و لومان 1000 شماره -مرکز آئینه ورزان 1000 شماره -مراکز مراء 768 شماره - مرکز وادان 1200 شماره -مرکز اسلام آباد -سرخده -چنارشرق -کلاک و مشهد-مومج و آرو هرکدام 512 شماره -مرکز دهنار و هویر -گرم آبسرد -اوچونک -ساران و سید آباد -کاجان و تمسیان هر کدام 256 شماره راه اندازی تعداد65سایت ACCESS که هرکدام مانند یک مرکز مخابراتی کاربرد دارد.


2-ارتباط بین شهری

الف: ارتباط رادیویی به تعداد 16سیستم.

ب: ارتباط فیبر به تعداد400سیستم .

ج: سه مرکز پاسخگویی به مشترکین با 15 نیرودرمراکزدماوند گیلاوندوآبسرد مشغول به کار می باشد.

مسیر فیبر کشی محدوده شهرستان حدود1000 کیلومتر میباشد

اجرای فیبر ارتباطی بین کلیه مراکز شهرستان که بعد از انقلاب ابتدا بوسیله سیم خطوط و رادیو ها ی حداکثر تا 24کانال برقرار بوده که در حال حاضر به ارتباط فیبر نوری با ظرفیت نامحدود و امنیت بالا تبدیل گردیده است.

ایجاد مسیر رزرو (رینگ فیبر نوری شهرستان در زمینه های تلفن ثابت،موبایل ودیتا که در زمان قطعی یک مسیر بطور اتومات مسیر جایگزین فعال شده و زیر بار می رود).


3-ارتباط بین الملل

راه اندازی ارتباط بین الملل مراکز شهری و روستایی


4-کانال سازی

کانال سازی خاکی در محدوده مراکز دماوند- گیلاوند-مشاء-آبسرد-جابان - سربندان - پیست آبعلی حدود 140 کیلومتر
توسعه کابلهای مسی پر زوج در شهرهای گیلاوند ، دماوند ، آبسرد ، کیلان ، جابان ، سربندان به متراژ 400 کیلومتر

توسعه کابل مسی خاکی به متراژ2000 کیلومتر

5-سایت تلفن همراه

پیگیری در رابطه با نصب و راه اندازی سایت تقویت تلفن همراه BTS در نقاط مختلف شهرستان به تعداد 45 سایت با ارائه سرویس 3G-2G-4G اینترنت بر روی بستر فیبر

6-سایت دیتا

تعداد ADSL منصوبه مخابرات در سطح شهرستان حدود 20000 پورت می باشد که در اکثر نقاط شهری وروستایی دارای اینترنت می باشد.
ارائه سرویسهای دیتا تجاری به کلیه سازمانها و ادارات از قبیل سرویس اینترانت - MPLS و ... (درحال حاضر ارتباط کلیه ادارات با مراکز و ادارات کل مربوطه بر بستر مخابرات می باشد.)

ایجاد بستر جهت کابل کشی فیبر نوری اختصاصی ادارات متقاضی

ایجاد بستر برای شرکت های خصوصی ارائه دهنده اینترنت) (pap

واگذاری سرویسFTTH (فیبر تا منزل مشترک)که در برخی نقاط دماوند وگیلاوند راه اندازی گردیده ودارای سرعت وپهنای باندبالاوقابلیتهای متنوع می باشد.

7- تلفن همگانی

نصب و راه اندازی دستگاه تلفن همگانی خصوصاً در مسیر جاده های اصلی مواصلاتی . با توجه به امکانات فوق در سطح شهرستان 140 دستگاه تلفن همگانی جهت رفاه حال مشترکین و همشهریان نصب گردیده است.


8-ساختمان و تأسیسات

ساخت 48 باب ساختمان فنی -اداری مهمانسرا در شهر و توابع به متراژ 9000 متر مربع و تهیه زمین به متراژ حدود 38000 متر مربع

9- واگذاری تلفن

واگذاری تلفن در داخل بافت اکثر نقاط شهری و روستایی به روز می باشد.

مهمترین ویژگی شرکت مخابرات پایین بودن حق امتیاز و تعرفه های مصرفی در مقایسه با سایر دستگاههای خدمات رسان می باشد که درسالیان اخیر اقدام به هم کدشدن استانی کرده و این امر باعث کاهش هزینه های مشترکین گردیده است.

سیر تکامل مخابرات از ابتدای انقلاب تا کنون طی مراحل متعدد و هر ساله به روز شده که از اشاره کردن به آن به صورت مشروح خودداری نموده ایم .

                                                                                                                                زندگی بدون ارتباطات؟؟؟؟؟؟!!!

 

 

 

 

 

 


١٠:٢٨ - چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٢٨٥٨    /    تعداد نمایش : ٦٧٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دسته‌بندی اخبار داخلی

دسته بندی مطالب

اشتراک در خبرنامه پیام آنلاین

با عضویت در خبرنامه پیام آنلاین از آخرین مطالب بلاگ و رویدادهای مهم دنیا با خبر شوید