چاپ        ارسال به دوست

گفت و گو با تکواندوکار فاطمه عبدی فرزند زکیه بشیری

با فرزند یکی از همکارمان خانم زکیه بشیری که مادر  و همسر موفقی هست و از پاسخگویان  امور مشترکین در مرکز سلمان فارسی می باشد گفت و گو می کنم.

گفت و گویی که می خوانید گوشه ناچیزی است از تلاش و همت خستگی ناپذیر دختری 18 ساله  که باید به او هزار آفرین گفت که با وجود محدودیت ها برای زنان ایرانی در رشته تکواندو توانسته است مدالهای بسیار زیادی کسب کند و ستاره باشد.

 

در ابتدا خودت را برای همکاران ما معرفی کن و بگو چند سال است که ورزش می کنی؟

من فاطمه عبدی هستم  18 سال دارم و از 5 سالگی ورزش می کنم.

 

رشته تخصصی ات چیست؟

از 5 تا 7 سالگی ژیمناستیک کار می کردم و بعد از آن تا کنون تکواندو کار می کنم.

 

چطور شد که به این ورزش علاقمند شدی؟

مشوق های اصلی من پدر و برادرم هستند که پدرم در رشته های بدمینتون و فوتبال و برادرم هم در رشته تکواندو کار می کند.

 

نقش مادرت در ورزشکار شدنت چه بود؟

مادرم همیشه ورزش دوست بوده است و با وجود مشغله های کاری همیشه در کنار من و پشتوانه محکم من بوده است.

 

چطور شد که از رشته ژیمناستیک به تکواندو تغییر مسیر دادی؟

به خاطر اینکه در ایران ژیمناستیک برای بانوان مرسوم نیست و در مسابقات برون مرزی به مشکل می خوریم اما مبارزات تکواندو در خارج از مرز های ایران برای بانوان مشکلی ندارد و قابل پیشرفت است و یکی دیگر از دلایلی که این ورزش را ادامه دادم، برادرم بود که در این رشته موفق بود و به من کمک می کرد.

تکواندو به خاطر ضربه هایش حین تمرین یا مسابقه شما رو اذیت نمی کرد؟

به خاطر ضربه هایی که حین تمرین یا موقع مبارزه می خوردم واقعا دردم می گرفت و می گیرد اما در این رشته صبور می شویم و محکم؛ به راحتی با هر ضربه ای از درد  واکنش نمی دهیم و همین باعث قدرتمند تر شدنمان می شود.

 

از سختی های دیگر این رشته بگو ؟

از سختی های دیگر آن به دلیل تاثیر وزن کشی در مسابقات رژیم های سخت و طاقت فرسای آن است، مثلا باید ظرف مدت سه روز آب بدنم را کم می کردم تا به وزن مسابقه برسم و این بسیار سخت است و با اینکه من وزن بالایی ندارم اما گاهی به دلیل اختلاف یکی دو کیلو نمی توانیم در مسابقات شرکت کنیم پس باید وزن خود را به نرمال مسابقه برسانیم، خیلی سخت بود و خیلی فشار می آمد چون مدرسه هم می رفتم، مثلا باید در زمان کوتاهی کربوهیدرات ها را  حذف می کردم یا با سونا وزنم را از طریق کاهش آب بدنم و تعریق  کم می کردم.

 

تا حالا ناامید شدی؟

گاهی اوقات نا امید هم شده ام اما تنها نبودم روحیه قوی خانواده ام کمکم می کرد و از صبری که این رشته به من داده است آموخته ام که نا امید نشوم .

 

 با چه ورزش هایی در مدت کمی می شود وزن کم کرد؟

با ورزش های هوازی به دلیل بالابردن سوخت و ساز می توان در مدت کوتاه تری وزن کم کرد یا در  ورزش های تخصصی تر مثل ووشو و کشتی هم  وزن تاثیر مهمی در مسابقات دارد.

مادرش اضافه می کند که فاطمه برای  برای وزن کم کردن هربار خیلی سختی  کشیده است و هربار برای وزن کم کردن مجبور بوده است هوگو بپوشد و سخت تمرین کند با وجود فضاهای کم در آپارتمان ها در پشت بام منزل این کار را انجام بدهد، می گوید فاطمه سخت تر از روزه گرفتن گرسنگی می کشد تا وزن کم کند در حالی که روزه دارها افطار می کنند و او نه؛  برای مسابقات هربار که وزن کم می کند فشار بیشتری رویش می آید و بعد از مسابقه با آمپولهای تقویتی و رژیم غذایی دوباره توان خود را بدست می آورد.

فاطمه در زبان انگلیسی هم موفق به کسب مدرک آیلتس شده است و در حال گرفتن مدرک مربیگری زبانttc است  و همچنین در دانشگاه در حال آموختن  رشته تربیت بدنی تغذیه  است.

 

و هدفت درباره زبان انگلیسی چیست؟

می خواهم مربی شوم و بعد از آن سوپر وایزر و اگر خدا کمکم کند روزی آموزشگاه خودم را داشته باشم، من همیشه به اهداف بزرگ فکر می کنم و روحیه جنگجویی دارم  اما رقابتم  با دیگران رقابتی سالم است.

 

از مادرش می پرسم نظرت راجع به فاطمه چیست؟

می گوید فاطمه تمام وقتش را صرف امور مثبت می کند نظیر زبان،  ورزش و دانشگاه و وقتی هم که در خانه می ماند در کارها به من کمک می کند،  بنابراین از فاطمه بسیار راضیم و به داشتنش افتخار می کنم .

 

از فاطمه در مورد اولین مسابقه اش می پرسم .

 می گوید خیلی کوچک بودم شاید هفت ساله یا هشت ساله بودم که در اولین مسابقه کشوری ام شرکت کردم آنقدر که عروسک هایم را با خودم برده بودم و دختران بزرگ تر از من با من بازی می کردند که از استرسم کم شود، اما همانجا اولین مقام خودم را که سوم کشوری بود آوردم و دیگر روی دور شرکت در مسابقات افتادم .

 

گفتی برادرت تکواندو کار است تا حالا با او مبارزه کرده ای؟

بله تا حالا بسیار مبارزه کرده ایم و جاهایی هم بوده که از او موفق تر بوده ام اما قدرت بدنی او از من بیشتر است و این موضوع را نمی شود نا دیده گرفت؛ در کشورهای خارجی مردان با زنان مبارزات تکواندو را انجام می دهند بنابراین به همین خاطر در تکواندو از ما قوی ترند اما ما زنان ایرانی همیشه موفق بوده ایم چرا که زحمت بسیار بیشتری می کشیم، حتی در زمان های گذشته تلویزیون هم مبارزات ما را نشان نمی داد اما اکنون این موضوع حل شده  و مسابقات ما از طریق شبکه ورزش به عموم مردم نشان داده می شود و دیده می شویم .

 

از عنوان های قهرمانی ات برایمان بگو ؟

مدالهای بسیاری دارم که بخشی از آنها را با خود آورده ام اما تاجایی که حافظه ام یاری می کند برایتان می گویم.

اولین مسابقه ای که شرکت کردم  مسابقات کشوری بود که در هشت سالگی بود که مدال برنز گرفتم؛ در نه سالگی هم مدال برنز گرفتم ؛ مسابقات آخرین سال نو نهالیم هم که اول شدم ؛ مسابقات تورنومنت ترکیه هم که مدال برنز گرفتم.

 

هدف بعدیت چیست ؟

هدف های بزرگی دارم و دارم برای آنها تلاش می کنم؛ می خواهم روزی قهرمان جهان شوم


در تکواندو کدام درجه را داری ؟

دان سه دارم

 

برایمان از رده بندی های تکواندو بگو ؟

تکواندو به دو بخش پومسه و کیوروگی تقسیم می شود؛ پومسه همان حرکات نمایشی است و کیوروگی که رشته تخصصی من است یعنی مبارزه؛ اولین کمربند تکواندو سفید است، بعد زرد، بعد سبز،  بعد آبی،  قرمز و مشکی

تا دان ده داریم که بیشترین دان در ایران دان هشت است که استاد آذرپاد دارد؛

 من کمربند مشکی دارم .

 

احساست درباره عناوین قهرمانی چیست؟

بیشتر احساس مسوولیت دارم، چون مقام هایی را که بدست می آورم تا همان مسابقه در دوره  بعدی باید بتوانم حفظ کنم، یعنی اگر بتوانم همان مقام را هم دور بعد بیاورم خودش یک نوع موفقیت است چرا که در رشته ما رقابت بسیار زیاد است.

 

بهترین مربی ات کی بوده ؟

استاد زهرا شهریاری بوده است که از کودکی با ایشان کار کرده ام؛ همه جا مثل یک مادر دوم در کنارم بودند.

 

صحبت خاصی برای هم سن و سالانت داری؟

برای خودشون یک هدف در نظر بگیرند و ناامید نشوند، مثلا من یک هفته قبل از این مسابقه آخر که در سمنان برگزار شد، زانویم آسیب دید و پزشکم اجازه شرکت در مسابقه نداد  با اینکه شانس مدال داشتم اما نا امید نیستم و مطمئنم که در آینده شانس های بهتری دارم.

 

نظرت راجع به کیمیا علیزاده چیست ؟

 اون با من هم وزن نیست اما دورا دور می شناسمش  بسیار خوشحالم از موفقیتش

 

برای تحصیلت  به چه مدرکی فکر می کنی ؟

من همیشه بالاترین سطح را در زندگی می خواهم و برای رسیدن به آن تلاش می کنم اما دلم می خواهد فیزیوتراپ شوم .

 

از مادرش می پرسم سختی هایی که ورزش های فاطمه برای شما داشته است چیست ؟

هزینه های شرکت در مسابقات ورزشی بسیار سنگین است، واقعا هیچ حمایتی از بچه ها نمی کنند و هیچ اسپانسری ندارند، حتی برای شرکت در تورنومنت ها هم که از طرف تیم ملی نیست و تنها جایی که کشور تمام هزینه های آن را تقبل می کند تیم ملی است و هیچ جا ما را تا قبل از ورود به تیم ملی حمایت نمی کند، هزینه های تهیه لباس و خوراک این ورزشکاران بسیار سنگین است  و حمایتی از ورزشکاران تا قبل از ورود به تیم ملی نمی شود، مگر آنکه اسپانسر داشته باشند .

 از طرف خودم و همکارانم در پیام تهران آنلاین از شما برای انجام این مصاحبه بسیار ممنونم و امیدوارم روزی شاهد قهرمانی شما در جهان باشیم .

 


 


 

 

 

15

گفت و گو : مولود گودرزی فر  

عکس : رضا سلطانی

 

 

 

 

 

 

 

 


١٢:٤٢ - شنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ١٠١١٩٥    /    تعداد نمایش : ١٧٦٩


کاربر مهمان
1397/06/25 16:18
0
0
با سلام وارزوی عاقبت به خیری برای شما وفرزند برومندتات .حاصل تلاش مخلصانه شما در مرکز قطعا تاثیر در تمام امور زندگی شما وخانواده گرامیتان داشته و خواهد داشت .انشا الله فرزندتان در امور زندگی هم افتخار اور باشند. با ارزوی توفیق وسربلندی برای شما . مرکز سلمان فارسی رزاقی
کاربر مهمان
1397/06/25 13:11
0
1
با سلام . سرکار خانم بشیری از خداوند منان توفیق و تندرستی برای شما و خانواده محترمتان را خواستارم و امیدوارم در سایه عنایات الهی شاهد موفقیت روز افزون و سعادتمندی فرزندتان باشید .محمدی (دبیرخانه)
کاربر مهمان
1397/06/25 10:43
0
1
باعرض سلام وآرزوی موفقیت روزافزون وهرچه بیشترجنابعالی وعرض تبریک به شماوفرزندان وخانواده محترم وورزشکاربشیری وعبدی .انتشااله درتمام مراحل زندگی موفق وتندرست باشید/حسین رضایی
کاربر مهمان
1397/06/25 7:31
0
1
با سلام همکار گرامی سرکار خانم بشیری غرور آفرینی فرزند برومند جنابعالی در عرصه علم و ورزش موجب مسرت و مباهات گردید ، ضمن عرض تبریک به شما و خانواده ، ترقی و تعالی ایشان در همه عرصه های علمی و ورزشی را از ایزد منان خواستاریم . یزدانی / امورمشترکین سلمان فارسی
کاربر مهمان
1397/06/24 15:26
0
1
با سلام و تبریک به سرکار خانم بشیری همکار محترمی که همیشه با تلاششان در مرکز زبانزد بوده اند و اکنون شاهد موفقیت فرزندشان هستیم.آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای ایشان و خانواده محترمشان.حداد/سلمان فارسی
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دسته‌بندی اخبار داخلی

دسته بندی مطالب

اشتراک در خبرنامه پیام آنلاین

با عضویت در خبرنامه پیام آنلاین از آخرین مطالب بلاگ و رویدادهای مهم دنیا با خبر شوید