چاپ        ارسال به دوست

میهمان آسمانی در یادواره شهدای مخابرات و عملیات مرصاد مخابرات تهران

مرصاد کمینگاه منافقین

آیت بذر افشان_در اداره چشمم به پوستر یادواره شهدای مخابرات وعملیات مرصاد افتاد و این جمله مقام معظم رهبری که زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست بر آن نقش بسته .دلم پرکشید به راهیان نور که چند مدت پیش به کرمانشاه وتنگه مرصاد داشتیم و خاطرات دوباره زنده شد در زمانی که نیروهای ما در دفاع مقدس سرگرم تک و پاتک های دشمن در جبهه های جنوب بودند وتنها دو روز از امضای قطعنامه می گذشت به ناگاه نیروهای منافقین که با هزار مصیبت توانسته بودند نیروهایی خودفروخته از اروپا و ایران وسایر کشورها بصورت فراخوان جمع کنند با حدود 5 هزار نیرو از منطقه غرب کشور از سمت قصر شیرین و سرپل ذهاب حمله می کنندو به سرعت به سمت کرمانشاه می آیند. دشمن در خواب خود باد در غب غب انداخته بود و قرار بود هر شهر واستانی را که تصرف می کند فرماندار واستاندار انتخاب کند.

فرمان دفاع صادر می شود
فرمان دفاع صادر می شود. مردم قهرمان ما نیروهای بسیجی و سپاهی و ارتشی از هر کجا حتی برخی بصورت انفرادی به سوی کرمانشاه می آیند و گردنه چارز برو حسن آباد را با رشادتهای و ایثارگرهای هوانیروز و شهید صیاد شیرازی به کمینگاه دشمنان تبدیل می کنند بطوری که بیش از دو هزار نفر در این کمینگاه به درک می رسند.
شهدای مخابرات در مرصاد
آری تنگه مرصاد یادآور شهادت شهیدای مخابراتی شهیدان کلانتری، محسنیان ،لطیفی ، حقیقی افریشم وابراهیمی است و اکنون مخابرات منطقه تهران بعد از گذشت 30 سال یاد این شهدا را همه ساله گرامی داشته، گرامی می دارد.
مکان: سالن شادمان زمان: پنج شنبه 4 مرداد 97 است
وارد محوطه سالن شادمان ( شهید یگانه) که می شوم

نمایشگاه یادواره
در محیط مجموعه شادمان نمایشگاهی به همت بسیج مخابرات تهران برپا شده است. در بدو ورود گروهی موتور سوار بیاد موتورسوارانی که شجاعانه در جبهه ها کار پیک و یا حتی حمل مجروح را انجام می دادند و یا فرماندهان برای بررسی نیروهای خود در زیر آتش و رگبارهای دشمن و از ان استفاده می کردند، می افتیم .
در مدخل ورودی بساط پذیرایی بیادپذیرایی های زمان جنگ شربت وشیرینی توزیع می شود و برخی به شوخی می گویند شربت شهادت است،
درغرفه ای دیگر جوانی بسیجی بیاد آن دوران که کفش های بسیجیان را واکس می زدند مشغول واکس زدن کفش های میهمانان است .
کمی جلوتر می آیم فضای جبهه وجنگ بیشتر تداعی می کند فضایی کاملا معنوی و روحانی با ساخت سنگرها و ادوات نظامی تیر بارها و تفنگ ها که بسیاری با آن عکس می گرفتند و برخی ها هم که طعم جنگ را چشیده بودند با افسوس و با یاد خاطرات آن دوران و یاد همرزمان شهیدشان به این تجهیزات می نگریستند.
در ورودی سالن شاخه گلهایی رز قرمز بیاد شهدا به میهمانان ورودی به سالن داده می شد.
وارد سالن شدم متحیر تر شدم سن برگزاری همایش هم با شیوه ای بسیار خلاقانه با بهره گیری از تجهیزات نظامی یادآور خاطرات رزمندگان اسلام است.

حضور پدر شهید یزدان پناه با کهولت سن به عشق فرزند شهیدش
دوباره به محوطه برای انجام چند مصاحبه برگشتم چشم به پدر شهید یزدانپناه افتاد که باکهولت سن و عصایی در دست و دستانی لرزان به عشق فرزندش و شهدا به یادواره آمده در حالی که سالهاست از شهادت فرزندش می گذرد باز هم ذره ای از علاقه وایمانش به شهدا و فرزند شهیدش کم نشده است با خوشحالی و افتخار خواستم با ایشان مصاحبه کنم که دیدم واقعا حال مساعدی نداشت و با کمک حاج آقای صحرایی و چند نفر از بسیجیان دوباره به منزل بر می گردد. به راستی چه چیز این اداره واستحکام رادردل این ملت و خانواده های شهید ایجادکرده قطعا خون شهداست که ملت ما را استوارتر ساخته است.


ورود وتشییع یک میهمان گمنام در سالن یادواره
در محوطه چشم به آمبولانسی افتاد که پارک شده بود با خودم گفتم خوب است اگرکسی حالش بد شود آمبولانس هست که به ناگاه در آمبولانس باز شد یکی گفت شهید گمنام آوردند. یهویی جمعیت در محوطه به سمت آمبولاانس هجوم بردند و انگار بسیج مخابرات برنامه ای رسمی برای تشیع جنازه این شهیدگمنام دارد. چهار نفراز بسیجیان شهید را برسر دوش گرفته صدای طبل با آهنگی خاص شروع شد شهید دارد تشیع می شود و وارد سالن که می شود.
ابراز احساسات خانواده های شهدا وحاضرین با میهمان شهیدشان
کل جمعیت به احترام این شهید بلند می شوند چه خبر می شود این یادواره میهمانی ویژه دارد یک شهید گمنام.
صدای گریه برخی بلند می شود برخی هم بغض در گلو دارند کودکان حاضر در سالن هم متعجب نگاه می کنند چه خبر شده است. در مسیر راه تشیع شهید این شهیدبمبارانی از گل می شود اشک و لبخند مسئول وخانواده شهید و جانباز و همرزمان شهید همه و همه نمی شناسد.
به راستی اکنون پدران و مادران شهید حاضر در محفل چه حس و حالی دارند. لبخند از خوشحالی برای زیارت این شهید و اشک برای از دست دادن این جوان رعنا.
فضا بسیار عرفانی و روحانی است مجری جملاتی را می گوید: شهادت معامله پرسودی است شهادت جسم می دهیم و جان می گیریم و جان می دهیم و جانان می گیریم شهادت لایق می خواهد آری شهادت لایق می خواهد.

 

آغاز یادواره وخیر مقدم مشاور فرهنگی مدیریت
با صدای دلنشین آیات الهی راس ساعت 6 مراسم آغاز می شود. پس از پخش کلیپ عملیات مرصاد، حجت الاسلام محسنی مشاور فرهنگی مدیریت مخابرات منطقه تهران ضمن بیان خیر مقدم سه ویژگی شهید از جمله هدایت شده، هدایت گر و جاودانگی را بر می شمرد و می افزاید :
امام حسین (ع) پس از 1400 سال همچنان هدایت گر جامعه است.
وی می گوید : شهدای ما نیز از خون خود گذشتند تا به جامعه بصیرت و آگاهی دهند.
در ادامه اجرای گروه سرود نسیم قدر که مورد تفقد رهبر معظم انقلاب قرار گرفته بود نیز بخشی از برنامه یادواره بود.

 

تجلیل از خانواده سه شهید عملیات مرصاد
پخش کلیپ راهیان نور و تقدیر ازتعدادی از خانواده های شهدای عملیات مرصاد از دیگر برنامه هاست.که از خانواده های شهیدان کلانتری ،محسنیان ولطیفی تقدیر شد.

سخنرانی سرتیپ ثنایی
سرتیپ دوم پاسدار رسول ثنایی راد معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا پایان بخش این محفل یادواره شهداست .
سرتیپ پاسدار ثنایی ضمن اشاره به رشادت ها و دلاوریهای رزمندگان اسلام و عملیات مرصاد می گوید: مخابرات در عرصه میدان رزم و جنگ شهدای زیادی را تقدیم انقلاب و دفاع مقدس کرده است. تا روزهای آخر جنگ ،در میدان جنگ حضور داشتند و مخابراتی ها جزو کسانی بودند که مردانه حضور داشتند واین حضور در تاریخ ثبت شده است.
وی می افزاید : امروزه با تهدید های پوچ دشمنان همه باید گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند.

گفتگوی پایانی با فرمانده بسیج
در پایان مراسم محمدعلی احقاقی فرمانده بسیج مخابرات منطقه تهران که از اول یادواره تا پایان آن آرام و قرار نداشت را دیدم خدا قوتی جانانه به وی گفتم و درخصوص هدف از برگزاری این یادواره می گوید: هدف این یادواره انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جدید و یادآوری رشادتها و فداکاری های رزمندگان و شهدا به نسل جدید و خانواده ها و دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی است.
وی می افزاید : حدود یکماه برای این یادواره تلاش کردیم واین یاد واره با همکاری انجمن اسلامی ، شورای فرهنگی ، ستاد اقامه نماز ، ایثارگران و روابط عمومی تحت عنوان ستاد برگزاری مراسم یادواره شهدای مخابرات منطقه تهران و همراهی سپاه محمدرسول ا... و سازمان بسیج ادارات و با حمایت های مهندس ملک جعفریان مدیریت مخابرات منطقه تهران برگزار شد.
سخن پایانی
یادواره شهدای مخابرات امسال نیز متفاوت و پر بارتر از سال های قبل با خلاقیت های خاصی برگزار شد و جا دارد تلاش های خالصانه ،همه کسانی که در برگزاری این یادواره تلاش کردند تقدیر کرد و امید است خداوندهمه ما را شرمنده خون شهدا نکند.

تهیه و تنظیم : آیت بذرافشان / عکس: امین قیومی_غلامرضا خلیفه

 

12


١٠:٣٩ - شنبه ٦ مرداد ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٠٦١٦    /    تعداد نمایش : ١٦١٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دسته‌بندی اخبار داخلی

دسته بندی مطالب

اشتراک در خبرنامه پیام آنلاین

با عضویت در خبرنامه پیام آنلاین از آخرین مطالب بلاگ و رویدادهای مهم دنیا با خبر شوید