چاپ        ارسال به دوست

عید ماه عسل ...ماه میهمانی خداوند...

 

  موضوع: عید کبیرفطر

          ( ربنا  انزل علینا مائده من السماء تکون لنا عیدا )

       برما غذا و سفره آسمانی نازل فرما تا آن روز بر ما عید باشد

                                                         سوره مائده 114

.................................................................................

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت     

صد شکرکه این آمدوصد حیف که آن رفت

 

     ابوالفضل محمدی  _  واژه عید " از ریشه عود یا عاد به معنای بازگشت دوباره و یا تکرار دوباره می باشد و در عرف و شرع به ایام شادمانی و سرور اطلاق می شود. که برای ما ایرانیان جایگاه خاصی دارد .

  چه مهمانی عزیزی بود باور نمیکنم که از مهمانی خارج شدم هر روز همسرودخترم سفره افطار را حاضر می کردند و من با یک نان تازه وارد خانه می شدم.

سفره ای ساده ولی پر از عشق و ایمان و عاطفه و برکت " سفره ما رنگین بود با نان و پنیر وسبزی و چند عدد خرما به همراه چای یا شیر وهر از گاهی آش یا حلیم هم بود که با اذان موذن زاده افطارآغاز و کامل می شد و قبل ازآن دعایی می خواندیم برای سلامتی خودمان و بستگانمان و تمامی مسلمانان روزدار جهان .

طعم افطار را همگی چشیده اید؛ توصیف نشدنیست و آنان که در مقابل این فریضه کوتاهی و گردن کشی می کنند لذت وطعم عید فطر را نیز از دست می دهند و نمی دانند که چه موهبتی را از دست داده اند امساک و تهجد در این ماه هزاران بار از خوردن و آشامیدن بالاتر است ( لیله القدر خیر من الف شهر )

واکثرا میدانیم که روزه گرفتن توفیق می خواهد که نصیب هر کسی نمی شود باید بدانیم که در این ماه"( دعوت از جانب خداست) و هر کسی لایق دعوت نیست و خداوند سفره خاصش را برای هرکسی بازنمی کند >

ماه رمضان سال 1397 نیز به اتمام رسید و به عید رمضان نزدیک شدیم و خداوند توفیق دهد که سالهای بعد هم لایق دعوت باشیم .

عید سعید فطر واقعا باشکوه و بزرگ است زیرا مومنین روزه داربعد از یکماه سختی وتهجد و دوری از هر فعل حرامی و باگفتن الغوث الغوث "پاداش خود را از خداوند بخشنده مهربان می گیرند و این عید"  یکی از بزرگترین عید مسلمانان  محسوب می شود .

جالب اینجاست که بعد از یکماه روزداری در این روز" از روزداری منع می شوی و روزه گرفتن حرام می باشد .

< با حلول ماه شوال عید فطر آغاز می شود >

چقدر شعف آور و زیباست > بعد از یکماه طاعت و اطاعت و عبادت به پاداش نیکو برسی و خداوند ترا دوباره پاک و مطهر و صالح گرداند و فرصتی دوباره برای ادامه حیات ببخشد .

کشورهای اسلامی ایام عید فطر را تعطیل اعلام کرده اند تا مردم به جشن و شادی و نماز عید بپردازند و به امورات خود برسند .

خاطرم هست که دردوران  نوجوانی در ایام عید فطر  به روستاهای بهکندان و شاهنجرین  از توابع شهر رزن همدان می رفتیم و در این روز مراسم خاصی داشتند که به پختن فطیر مشغول می شدند و بعد از پختن آنرا خانه به خانه توزیع می کردند ومردم این روز "را با خوردن فطیر شروع می کردند

با مطالعه در موردفلسفه آن فهمیدم که یکی از معانی فطر در لغت نامه دهخدا پختن فطیر می باشد البته معانی متعدد دیگری از قبیل آفریدن " شکافتن " دوشیدن ماده شتر و گوسفند " و خوردن و آشامیدن روزدار نیز هست

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین ذکر شده است که در این روز با پرداخت فطریه به محرومین کمک می کنیم .

در صحیفه سجادیه امام سجاد (ع) در وداع با رمضان و استقبال از عید فطر با پروردگار چنین راز و نیاز می کند : که نوشته خود را با این دعا به پایان می رسانم:

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصيبت ما را در اين ماه جبران كن و روز فطر را بر ما عيدى مبارك و خجسته بگردان و آن را از بهترين روزهايى قرار ده كه بر ما گذشته است كه در اين روز بيشتر ما را مورد عفو قرار دهى و گناهانمان را بشوئى و خداوندا بر ما ببخشايى آنچه در پنهان و آشكارا گناه گردانيم ... خداوندا! در اين روز عيد فطرمان كه براى مؤمنان روز عيد و خوشحالى و براى مسلمانان روز اجتماع و گردهمائى قرار دادى از هر گناهى كه مرتكب شده‏ايم و هر كار بدى كه كرده‏ايم و هر نيت ناشايسته‏اى كه در ضميرمان نقش بسته است‏به سوى تو باز مى‏گرديم و توبه مى‏كنيم، توبه‏اى كه در آن بازگشت‏به گناه هرگز نباشد و بازگشتى كه در آن هرگز روى آوردن به معصيت نباشد. بارالها! اين عيد را بر تمام مؤمنان مبارك گردان و در اين روز، ما را توفيق بازگشت‏به سويت و توبه از گناهان عطا فرما.» آمین

انشالله که در زمره  روز داران واقعی قرار بگیریم .

 

                                                            ( و من الله توفیق)

 

 


٠٩:٤٠ - چهارشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٠١١٣    /    تعداد نمایش : ٧١٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دسته‌بندی اخبار داخلی

دسته بندی مطالب

اشتراک در خبرنامه پیام آنلاین

با عضویت در خبرنامه پیام آنلاین از آخرین مطالب بلاگ و رویدادهای مهم دنیا با خبر شوید