چاپ        ارسال به دوست

روایت انقلاب در گفت و گو با مدیران و کارکنان مخابرات تهران


اشاره :
در حاشیه برگزاری مراسم جشن پیروزی انقلاب اسلامی که سه شنبه 17 بهمن ماه در سالن همایش های شهدای مخابرات منطقه تهران برگزار شد، نشریه پیام تهران آنلاین گفت و گوهای کوتاهی با حاضران در مراسم با موضوع ویژگی های منحصر به فرد بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و همچنین چگونگی تسری فضای همدلی ، از خودگذشتگی و وحدت کلمه و گسترش روحیه انقلابی و همچنین ذکر خاطره از ایام انقلاب  را انجام داد که از نظر می گذرانید:مهندس عرب هاشمی مدیر مخابرات منطقه تهران:

انقلاب اسلامی مبتنی بر ایمان مردم بود که با رهبری پیامبرگونه و بی بدیل حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید، ایمان به خدا، حضور میلیونی مردم و رهبری خستگی ناپذیر امام (ره) سه محور اصلی در موفقیت و به ثمر نشستن انقلاب اسلامی بود. ویژگی های بارز بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی موجب شده بود تا مردم از عمق وجود پیرو ایشان باشند، آرمان های حضرت امام (ره) و منویات رهبری با روحیه بسیجی و عشق و شور مضاعف محقق می شود و لازم است بعنوان سربازان وفادار با حرکت در خط ولایت، آرمان ها و اهداف متعالی انقلاب اسلامی را دنبال کنیم.

مهندس علی بیگی مدیرکل دفتر مدیر مخابرات منطقه تهران:

انقلاب اسلامی همه اش پر از خاطره است. برگزاری تظاهرات و برپایی راهپیمایی ها علیه رژیم طاغوت به ویژه در 21 بهمن که مردم مستقیم علیه شاه وارد میدان شدند و از نیروی هوایی حمایت کردند بسیار شیرین و خاطره انگیز است.

صفا و صمیمیت آن روز ها منبعث از مهر و محبت و صداقت مردم بود که خود ایجاد کننده یک پارچگی و وحدت کلمه بود . وامروز هم باید همان خلوص نیّت ها، پاکی و صداقت ها تقویت شده و نگذاریم به فراموشی سپرده شود.

 

محمدرضا رستگارنژاد مدیرکل پشتیبانی و راه اندازی شبکه:


مدیریت امام شیوه ای منحصر به فرد بود بگونه ای که می توان گفت بر قلب ها حکومت می کردند، یکی از عالی ترین شیوه های مدیریتی که عمیق ترین ارتباط را به ارمغان آورده بود و موجب شده بود تا پیروان ایشان با دل و جان در میدان باشند.
قبل از ورود به ایران و زمانی که از ایشان سئوال شد چه احساسی دارید فرمودند هیچ، هنگامی که هرکاری می کنیم خدا را در نظر داشته باشیم و توکل بر پروردگار باشد، وصل اقیانوس می شود و چنین آرامشی را به دست می آوریم .

 

 

 

بهروز کرمی مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری

شعر در امتداد بهمن

امروز جشن شادی و ایام بهمن است
یاد از امام امت و شهدای میهن است
امروز موج میزندامید در کوچه های شهر
فصل بهار امیخته به گلهای سوسن است
یادش بخیر آن کربلا و آن فاتحان صبح
دریادلانی که ناخسته زجنگ دشمن است
ماییم و موجیم و این صحنه های عشق
سرشار ز خدمتیم که دلیلش مبرهن است
چه منزلتی عظیم که در خط رهبریم
با مردمی بزرگ که عزمشان چوآهن است
وحدت زمیانه دلها چه مستانه میزند
فرخنده ان بهار که همزادبهمن است

کرمی . 17 بهمن ماه

 


 


محمد رجبی معاون مالی اداری اداره کل مخابرات منطقه هفت:


وحدت و همدلی ملت ایران در آن روزها باعث ترسیم زیباترین برهه های تاریخی شد که با هدایت و رهبری امام خمینی (ره)، نظامی مبتنی بر ایمان و اعتقاد به ارزش های اسلامی استوار شد، بدون تردید یا همان روحیه ایثار و از خودگذشتگی و اولویت دادن به منافع جمعی و اتکال به پروردگار متعال می توانیم اهداف و آرمان های امام و رهبری را محقق سازیم.

 


مهندس همت زاده مدیرکل مخابرات منطقه البرز:


برای تبیین بهتر نقش مدیریتی امام خمینی (ره) در پیروزی انقلاب اسلامی می توانیم به جریان فتح مکه توسط مسلمانان و به رهبری پیامبر اسلام محمد (ص) اشاره کرد، هنگامی که سپاه اسلام به مکه نزدیک می شد کفار قریش گفتند دروازه های شهر را ببندید، در حالی که پیامبر (ص) از دروازه دل های مردم وارد شدند، قلب ها به تسخیر اسلام درآمده بود و به عبارتی امام خمینی (ره) نیز دل ها را همراه خویش ساخته بودند، قاطبه گروه های مردمی از هر طیف و جناحی گوش به فرمان ایشان بودند، چرا که عزت و سربلندی خود را در همراهی با امام (ره) می دیدند، سبک مدیریتی امام (ره) نشان داد می توان با منابع انسانی نیز چنین الفت و همدلی را بوجود آورد و شیوه ایشان را بعنوان یکی از منحصر به فردترین شیوه های مدیریتی در هر سازمانی و در هر زمانی بکار بست.

 مرتضی لک فرمانده اسبق حوزه مقاومت بسیج مخابرات منطقه تهران:


ثابت بودن حرف و عمل امام خمینی (ره) وحدت کلمه ای را بوجود آورده بود که موجب شد میان مردم و ایشان رابطه مرید و مراد ایجاد شود، یکی بودن حرف و عمل و پیوند عمیقی که میان ایشان و خدا و همچنین با مردم مسلمان ایران اسلامی داشتند، در آفرینش فضایی سرشار از همدلی و اتحاد، بسیار موثر بود.علی اکبر ناظمی رییس اداره امور ایثارگران:


هر زمان که توجه و مسیر حرکت مان مباحث معنوی و الهی باشد بطور یقین عنایت خدا نیز شامل حال می شود، معنویت و اخلاق که در امام خمینی (ره) وجود داشت ، به کل جامعه تسری یافت و باعث شد اکثر جامعه به ابعاد معنوی زندگی روی آورند و با شیوه های مدیریتی که امام خمینی (ره) شاهد اوج همدلی ها و یکپارچگی برای رسیدن به هدف واحدی بودیم.محمدرضا نوبخت رییس اداره بهره وری:


از شهید مطهری که برای دیدار امام راحل (ره) به پاریس رفته بود، پرسیدند که امام خمینی (ره) را چگونه دیدید؟ شهید مطهری گفتند ایشان ایمان به هدف، ایمان به خدا، ایمان به راه و ایمان به مردم دارند، هدف، هدف مقدسی بود و راه و مردمی که به اتکال خداوند به پیروی از امام خمینی (ره) برخاستند موجب شد در 22 بهمن 1357 شاهد پیروزی انقلاب اسلامی باشیم، حسن فعل و حسن فاعل و حرکت براساس چهار محور یعنی ایمان به هدف، خدا، راه و مردم همیشه موجب پیشرفت و رسیدن به اهداف نهایی و بلند انسان ساز دارد.

 

 


مهدی تاج مهری رییس اداره نصب و پشتیبانی مخابرات منطقه هفت:


الگو و نمونه قراردادن شخصیت والای امام خمینی (ره) در همه زمان ها و مکان ها راهگشا و ترسیم گر مسیر حرکت صحیح است، حفظ و تداوم آرمان های انقلاب اسلامی تحت لوای هدایت های راهبردی مقام معظم رهبری با تکیه بر روحیه بسیجی موجب می شود تا صیانت از انقلاب اسلام تداوم یابد و خدمت رسانی به ملت شریف ایران اسلامی با کار جهادی به نحو مطلوب تری به ثمر رسد.


حسن طاهری همکار معاونت تجاری


باید یکدلی باشه مثل قبل، زمانی که من در سپاه بودم یک سینی و مجمعی رو بچه ها قرار داده بودند و پول می ریختند داخل آن مجمع و بچه ها می گفتند هر کس که نیاز داره می تونه از این پول برداره، چون در آن زمان سال 57 که ما وارد سپاه شده بودیم حقوق نداشتیم، چیزی به اسم کارگزینی و حقوق و... وجود نداشت، بچه ها فی سبیل ا... خدمت می کردند.
یادم می آید گاهی از کنار این مجمع رد می شدیم روی آن را غباری گرفته بود، این مساله نشان می داد که کسی به این پول دست نزده، در بین ما اکثر بچه ها مجرد بودند و تعداد کمی، 2 الی 3 نفر بودند که متاهل بودند و گاها اگر هم از روی این پول برداشت می شد بچه های متاهلی بودند که گاهی برای اجاره خانه و خرج خانه همسر و فرزند استفاده می کردند.
آن زمان همه یکدست بودند، فداکار و از خود گذشته بوند، خالص بودند، اهل دروغ و غیبت نبودند، با هم مهربان بودند.
بچه ها که در جنگ شرکت می کردند این احتمال را می دادند که ممکن است بروند و دیگر بر نگردند ولی باز با این حال می رفتند، بچه ها آنقدر از خود گذشتگی داشتند که برای نجات جان یک مجروح ،جان خودشون رو به خطر می انداختند، گاهی برای از بین بردن معبر و باز کردن معبر حاضر بودند خودشان را روی مین قرار بدهند تا راه باز شود، چون فرصت نبود، نیروها باید رد می شدند و به عملیات می رسیدند، فضاها اینگونه بود.
به نظر من الان باید همه ما بسیار روی خودمان کار کنیم، آنقدر فکر ما را دنیا پست و مقام و مادیات دنیاگرفته و به انحراف رفته ایم و این چیزها ما رو احاطه کرده که این خصوصیات در ما کمتر شده، باید روی خودمان کار کنیم، باید روحیه ایثار و از خود گذشتگی رو مجددا در وجودمان جاری و ساری کنیم تا بتوانیم روحیه آن سال ها را در دنیای امروزمان تسری بخشیم.

 

رفعت آذر کردار مسئول بسیج خواهران


زمان انقلاب من 10 ساله بودم، دقیقا یادمه کلاس پنجم ابتدایی بودم، به خاطر تظاهرات و شلوغی های انقلاب مدارس 20 روز تعطیل شده بود، توی ایام تظاهرات و شلوغی های انقلاب از مادرمان ملافه سفید می گرفتیم و دارو جمع آوری می کردیم با دوستان و اعضا خانواده و به مردم خیابان کمک می کردیم.
به یاد دارم پس از انقلاب زمانی که امام هر فردی را برای نظام انتخاب می کرد در آن مقطع مردم به حمایت از تصمیم امام به میدان آزادی می رفتند و با راهپیمایی خود مهر تاییدی بر انتخاب امام می زدند، یادم است زمانی که امام مهندس بازرگان را برای نخست وزیری انتخاب کرده بود به میدان بهارستان رفته بودیم، شعار می دادیم بازرگان، بازرگان نخست وزیر ایران و بختیار، بختیار نوکر بی اختیار.
در ا ین حین در کنار ما یک کلانتری وجود داشت و یک سری سرباز با اسلحه در دو طرف ما ایستاده بودند و نگهبانی می دادند، در این حین من با دیدن این سربازها و اسلحه ها کمی ترسیدم و هول شدم و بی اختیار شعار را اشتباه و برعکس گفتم.
با صدای بلند گفتم بختیار، بختیار نخست وزیر ایران که یکهو دیدم همه با یک نگاه متعجب منو نگاه می کنن و بعد که دیدن من ترسیدم به من گفتند نترس، نترس نیروها کاری به ما ندارند و این خاطره همیشه در ذهن من باقی ماند.
اگر مردم واقعا به حرف های آقا گوش کنن چه مردم عادی و چه کسانی که سمت دارند و در راس امور هستند، اگر کمی از دغدغه های مادی و دنیوی خود کم کنند، اگر کمی روحیه ایثار و گذشت داشته باشند، شدنی است.
در زمان انقلاب تمام افراد از هر طبقه ای در کنار هم بودند و در کنار هم برای یک هدف تلاش می کردند و قدم بر می داشتند.
دلمان باید برای میهن خودمان بسوزد، باید فاصله طبقاتی برداشته شود و کم شود روحیه همدلی رو باید تقویت کنیم، ختم کلام اینکه به صحبتهای مقام معظم رهبری گوش فرا دهیم.

 

مجید کاشفی بازنشسته مخابرات


زمان انقلاب 25 سالم بود، حضرت امام در آن زمان به ما فرموده بودند که مسجد سنگر است، نباید سنگرهایمان را رها کنیم، باید جوان هایمان رابطه شان با مسجد حفظ شود، باید روحانیون و افرادی که ملبس به لباس پیغمبر خدا هستند با جوان هایمان روابط صمیمانه و دوستانه تری داشته باشند.
یادم است روزی که امام به ایران آمدند و می خواستند به مدرسه رفاه بروند آیت ا... علم الهدی به ما گفتند تعداد 60 نفر را مشخص کنید و بروید برای نگهبانی مدرسه رفاه که ما رفتیم آنجا و برای حراست حیاط و محل سخنرانی حضرت امام، محلی که ما ایستاده بودیم درست مشرف به خروجیِ حیاط بود و جایی بود که امام دقیقا روبروی ما بودند، به مدت 2 ساعتی که ما روبروی حضرت امام در حال نگهبانی بودیم و مردم با یک صف منظم می آمدند و با امام دیدار می کردند و می رفتند من و دیگر دوستانم، توانستیم از نزدیک امام را ببینیم و این سعادتی بزرگ برای ما محسوب می شد.
اصلا خودم هم باورم نمی شد بتوانم امام را آنقدر از فاصله نزدیک و واضح ببینم و تمام کردار، رفتار و سکنات امام را مشاهده کنم، کاملا مشخص بود که تمام وجود امام برای خدمت به مردم است.
یکبار دیگر نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی شهید عاطف، شهید آل اسحاق و شهید کلانتری آمدند و به همکاران مخابراتی گفتند که حضرت امام که در جماران مستقر شده اند خیابان های اطراف و محوطه جماران نیاز به حراست دارد و از بین همکاران مخابراتی افرادی انتخاب شدند برای پاسداری و حراست از جماران، پس از اینکه نگهبانی بچه ها تمام شد فردای آن روز به ما اطلاع دادند که سه نفر از افرادی که پاسداری می کردند، می توانند به دیدار امام بروند آن هم به طور خصوصی، از بین 270 نفری که از مخابرات برای نگهبانی جماران رفته بودند قرعه کشی شد و شهید عاطف به همراه 2 نفر دیگر از همکاران مخابراتی به دیدار امام رفتند که این برای من خاطره بسیار به یاد ماندنی شد.

حسن ابراهیمی معاون فنی منطقه7


برای اینکه حرف ما تاثیر گذارتر باشد و آن صداقت و حسن نیت در بین مسوولان و مردم پر رنگ تر شود و آن روحیات خالصانه و مخلصانه برگردد، باید برای رضای خدا کار کنیم، اینکه اولین قدمی که بر می داریم برای رضای خدا و صادقانه باشد و اینکه غل و غشی در کردار و رفتارهایمان نداشته باشیم.


من در این بین به یک روایت از حضرت رسول اشاره می کنم که حتما شنیده اید: اینکه حضرت پیامبر (ص) روزی که خود رطب خورده بودند، دیگری را منع رطب نکردند و سعی کردند، ابتدا خودشان عملی را انجام ندهند و رعایت کنند پس از آن از مردم بخواهند که عملی را مرتکب نشوند.
اگر ما بخواهیم مردم ما عملی یا رفتاری را الگوی رفتار خود قرار دهند باید ابتدا خودمان اولین نفر باشیم که آن کار را انجام نمی دهیم، سپس از مردم چنین توقعی را داشته باشیم، اینگونه بهترین اتفاق ها برایمان رقم می خورد.


در زمان انقلاب 12 سالم بود، دبستان می رفتیم، تظاهرات و شور و شوق مردم را می دیدیم و ناخودآگاه همراه و همگام می شدیم و می فهمیدیم که این انقلاب و تحول برای مردم خوب است، خاطره ای که در جریان انقلاب برایم ایجاد شد این بود که در بحبوحه انقلاب و تظاهرات یکی از دوستان نزدیکم به شهادت رسید که اسم مدرسه مان بعدها به نام او مزین شد، اسم مدرسه ما به نام شهید مراد داوودی تغییر کرد و این خاطره برای من بسیار به یاد ماندنی شد.

 

حجت الاسلام دکتر شریفی امام جماعت ساختمان شهید نجت الهی (مدیریت مخابرات منطقه تهران):

می خواهم چیزی بگویم با بیان کلامی از پیامبر اکرم(ص). آقا رسول الله حکومت اسلامی تشکیل دادند. آن زمان مردم نسبت به فقر وگرفتاری به ایشان گله مند بودند. پیامبر خطاب به گله مندان می گفتند فقر سخت است اما من از ثروت مند شدن امّتم ببیشتر می ترسم وحدیث معروفی هم است که مضمون آن میان ما زیاد استفاده می شود که فقر بیاید ایمان می رود .

نمی خواهم بیان کنم ثروت بد است خیر، به هیچ وجه امّا مادّی شدن ذهن خطر آور است زمانیکه ذهنیّت ها مادی شد رفاقت ها، صمیمیّت ها،روزرمرّگی ها رنگ مادیّت به خود می گیرد. دوران انقلاب اسلامی خالی از اذهان مادّی نگر بود هرچی بود خلوص و صفا و صمیمّیت بود. جایی که فکر و تفکّر صرفا مادی شود آن پاکی ها رنگ می بازد و تاریکی ها و مشکلات را به همراه می آورد.


بنابراین ثروت خوب است نه هدف و اگر امروز ما از امور دنیوی در راستای اهداف الهی و آخرت استفاده کنیم دیگر ذهنیّت ها مادّی نبوده و رنگ و عطر الهی به خود گرفته و مشکلات به راحتی حل می شود چرا که عینک مادّی نگری،خود بینی و تکبرّ جای خود را به چشمان جامعه نگر، باهم بودن و همراه بودن و به دور ازشاخص های به صرف دنیوی داده و تمامی مشکلات و دغدغه های دنیوی با آرامش خاطر قابل حل خواهد بود انشاءالله.

مهندس قادری مدیرکل منطقه 2 مخابراتی:

شیرین ترین خاطره آن زمان برای ماها که یازده دوازده ساله بودیم شکسته شدن حکومت نظامی به فرمان حضرت امام خمینی (ره)بود که مردم تبعیّت کردند و با همدلی خیابان انقلاب را از سنگر پرکردند و پخش این سخن از رادیو که " این صدای جهوری اسلامی ایران است" برایم بسیار خاطره شیرینی است.

متاسفانه بعد از انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس ، "فرهنگ" رها شد. باید از درون خانواده ها  کار جهاد فرهنگی را آغاز کنیم و با خط دهی به نوجوانان وجوانان خود به ویژه ازسن تکلیف آینده سازان ایران اسلامی را با فرهنگ انقلاب اسلامی و ایثار و شهادت نه در حرف بلکه با رفتار خود آشنا سازیم و نوجوانان و جوانان را از دل خانواده در شناخت فرهنگ ایرانی اسلامی یاری کنیم.

 


احقاقی سرپرست حوزه مقاومت بسیج مخابرات منطقه تهران:

در زمان انقلاب یازده دوازده سالم بود، کلاس ابتدایی بودم ومنزل ما نزدیک مهراباد همراه با خانواده تا میدان آزادی برای تظاهرات آمدم در برگشت خانواده را گم کردم و برای اولین بار به تنهایی تا خونه پیاده امدم که خانواده بهم گفتند "مرد انقلاب" و روزهای بعد با برپایی نمایشگاه عکاسی راهپیمایی ها وتظاهرات انقلاب در دانشگاه تهران من عکس خودم را دیدم که بسیار برایم خاطره شیرینی بود.

خُب، اول انقلاب برای مردم صداقت و همدلی به وضوح نمایان بود و مردم ما با آن شرایط همدل بودند و می گویند همدلی از همزبانی بهتر است به معنای واقعی همین بود و در حال حاظر نباید نا امید بود و مایوس شد، با ولایت مداری و گوش به فرمان دادن به رهبری امام خامنه ای باید وحدت و یکپارچگی را که رمز پیرزوی انقلاب اسلامی و یادگاری از حضرت امام خمینی (ره) است را خفظ و تقویت کنیم.

 


باقری معاون اداره تربیت بدنی و تفریحات سالم:

ده یازده ساله اول راهنمایی بودم زمزمه هایی از تظاهرات وراهپیمایی در مساجد و مدارس شنیده می شد که برای ما دران زمان تازگی داشت و شعار های انقلاب اسلامی را با زبان سادگی بیان می کردم که بسیار برایم شیرین وخاطره ساز بود.

همه یک دل بودن خود خواهی و خود بینی نبود همه چی در" باهم بودن " خلاصه می شد . جامعه و اجتماع "همه " بود نه خود خواهی وبرای امروز هم اگرخودخواهی کنار گذاشته شود و فقط خودمان را نبینیم با " جمع بینی" تمامی مشکلات حل شدنی است.

 

مهندس رضوانی رییس اداره امنیت معاونت شبکه:

 آن زمان 14 سالم بود آمدن امام با هواپیما بحث روز بود به گونه ای که با مردم محله روی پشت بام خانه می رفتیم که هواپیمای امام را ببینیم این در ذهنم به عنوان خاطره مانده است.

با صفا و صمیمیت، صداقت وا یثار قدرت و توان خودنمای پیدا می کند و واقعیت ها آشکار، آن زمان صداقت و صمیمیت بیشتر بود وبه طبع واقعیت ها پررنگ تر. اگر صمیمیت نباشد، صداقت کم رنگ و واقعیت گم می شود. درحال و هوای صداقت و صمیمیت است که همدلی و اتحاد معنا خواهد داشت.١٠:٥١ - چهارشنبه ١٨ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ٩٨٣٨٠    /    تعداد نمایش : ٢٨٦٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دسته‌بندی اخبار داخلی

دسته بندی مطالب

اشتراک در خبرنامه پیام آنلاین

با عضویت در خبرنامه پیام آنلاین از آخرین مطالب بلاگ و رویدادهای مهم دنیا با خبر شوید