چاپ        ارسال به دوست

ضرورت استفاده از بستر فيبر نوري تا منازل در گفت وگوی پیام تهران آنلاین با مهندس علی بیگی


مهندس علی بیگی: تانوما زمينه ساز استفاده از طيف وسيعي از خدمات و سرويسها است که توسط شرکت مخابرات و سایر ارائه کنندگان سرویس قابل واگذاری است.


درحاشیه نمایشگاه تلکام گفت وگویی را با مهندس علی بیگی مدیرکل دفتر مدیریت مخابرات منطقه تهران انجام داده ایم که از نظر می گذرانید:


*ضرورت استفاده از بستر فيبر نوري تا منازل در زندگي و عصر حاضر چيست؟

مهندس علی بیگی: رشد روزافزون محتوا وخدمات ديتا در جامعه ازجمله شبكه هاي اجتماعي ، اينترنت،انتقال تصوير،تلويزيون اينترنتي ،تلفن ip،انواع بازيهاي آنلاين ، استفاده از خدمات پورتال سازمانها،تجارت الكترونيك ،دولت الكترونيك و ... نيازمند ايجاد دسترسي براي مشتريان با ظرفيت پهناي باند متناسب با اين حجم از ديتاست .شبكه هاي دسترسي مسي بدليل محدوديتهاي فني توانايي انتقال همزمان اين حجم از داده ها را ندارند لذا زماني كه تعداد كاربراني كه همزمان از پورت دسترسي مسي استفاده ميكنند زياد ميشود و حجم تبادل ديتا افزايش مي يابد شاهد كاهش سرعت اينترنت و پايين آمدن كيفيت ارتباط ديتا هستيم. براي رفع اين مشكل و حذف محدوديت پهناي باند از فيبر نوري كه امكان انتقال ديتا با پهناي باند بسيار وسيع و سرعت بالا را فراهم ميكند استفاده ميشود. واقعيت اين است كه امروزه باتوجه به حركت انفجاري جامعه به سمت استفاده از خدمات ديتا و استفاده همزمان كاربران از سرويسهاي مختلف چاره اي جز حذف سيم مسي و استفاده از بستر فيبر نوري در لايه دسترسي وجود ندارد و تنها با اتصال مشتريان به شبكه پرظرفيت فيبر نوري زمينه و امكان استفاده سريع ،گسترده و همزمان از انواع خدمات اينترنتي فراهم خواهد آمد.
زماني در منزل در يك زمان از يك برنامه يا سرويس استفاده ميشد ولي امروزه هريك از اعضاء خانواده بسته به سلايق شخصي دوست دارند در يك زمان از سرويسهاي مورد علاقه خود استفاده كنند مثلا"زماني كه پدر خانواده مشغول ديدن تلويزيون اينترنتي است مادر خانواده ترجيح ميدهد وبگردي كند و در همان زمان فرزند خانواده با دوستان خود سرگرم بازي آنلاين فوتبال است. استفاده همزمان از سرويسهاي مختلف نيازمند پهناي باند زياد و سرعت ديتاي بالاست. و همانگونه كه قبلا" عرض كردم براي اينكه كيفيت خوبي را تجربه كنيم استفاده از بستر فيبر نوري لازم است.
از نظر اقتصادي نيز استفاده از شبكه فيبر نوري مقرون به صرفه تر از شبكه هاي مسي است.


*چه سرويسهايي برروي بستر فيبر نوري شركت مخابرات (تانوما)قابل ارائه است؟

مهندس علی بیگی: تانوما زمينه ساز استفاده از طيف وسيعي از خدمات و سرويسها از جمله تلويزيون اينترنتي ،اينترنت پر سرعت، بازيهاي آنلاين ،پياده سازي خانه هوشمند ، تلفن اينترنتي ،سرويس ويدئو(VOD)و...خواهد بود كه توسط شركت مخابرات و ساير ارائه كنندگان سرويس قابل واگذاري است.

 

*در مورد خانه هوشمند كمي توضيح دهيد؟

مهندس علی بیگی: خانه هوشمند (smart home) واژه اي است كه در مورد مكانهايي استفاده ميشود كه مجهز به وسايل داراي قابليت كنترل از طريق اينترنت (اينترنت اشياء)هستند.

با تجهيز اماكن به اينگونه تجهيزات امكان اجراي دستورات از طريق اينترنت فراهم خواهد شد. امروزه بسياري از وسايل به اين فن آوري مجهز شده اند و بسياري ديگر در حال تجهيزند . سرعت توسعه اين فن آوري در سطح جهان خيره كننده است و پيش بيني مي شود تا چند سال آينده اغلب وسايل به اين قابليت مجهز شوند . روشن و خاموش كردن چراغهاي منزل ، باز و بسته كردن پرده ها،باز و بستن درب منزل و پاركينگ ، روشن و خاموش كردن وسايل ازقبيل تلويزيون ،بخاري،كولر،اجاق گاز و غيره ، حركت دوربين و مشاهده تصاوير محل ،فعال سازي انواع سنسورها و نشانگرها و ... آنهم از كيلومترها دورتر و از طريق نرم افزارهاي كنترلي كه روي گوشي موبالتان نصب شده و به اينترنت متصل هستيد به سادگي امكانپذير است مثلا"فرض كنيد كه شما در محل كارتان در شركت حضور داريدو اينترنت گوشيتان فعال است. آلارم زنگ منزل روي گوشيتان ظاهر ميشود . دوربين درب ورودي منزل را فعال ميكنيد . بله سفارشي را كه صبح امروز به فروشگاه اينترنتي داده بوديد برايتان ارسال شده. آيفون درب منزل را فعال ميكنيد و با او صحبت ميكنيد.فرمان باز شدن درب منزل را از طريق گوشي ميدهيد و ضمن تشكر از ايشان ميخواهيد كه وسيله سفارش شده را به انبار منتقل كند.و پس از خروج فرد از منزل فرمان بسته شدن و قفل شدن درب را مي دهيد.اين سناريو ساده مثال كوچكي از مدل زندگيهاي نه چندان دور ماست . تانوما بستر پياده سازي خانه هوشمند را فراهم مي كند.


مصاحبه و تنظیم: سمانه کلانتری

11


٠٨:٤٩ - پنج شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٩٦٠٨١    /    تعداد نمایش : ١٤٣٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دسته‌بندی اخبار داخلی

دسته بندی مطالب

اشتراک در خبرنامه پیام آنلاین

با عضویت در خبرنامه پیام آنلاین از آخرین مطالب بلاگ و رویدادهای مهم دنیا با خبر شوید